wtorek, 31 stycznia 2012

Katarzyna Tkacz


Bezlistne gałęzie drzew odbijały się o szyby,rozmazując krople deszczu. Słysząc symfonie dźwięku wyszła z domu. Wsiadła do dorożki,która już na nią czekała. Konie zatrzymały się blisko rzeki. Wysiadła i usiadła na ławce. Jedyna postać widoczna tego dnia,ubrana w czarnej sukni,przykrywającej jej ciało,siedziała w milczeniu, bez ruchu. Gdy ujrzała gwiazdy wiedziała,że nadszedł czas powrotu. Idąc,powtarzała: ''Przecież obiecał,że powróci." Podchodząc pod drzwi swojego domu,na progu zobaczyła kwiaty przyniesione przez posłańca. Przeczytała napis na wstążce: ''Dla ukochanego męża. Spoczywaj w spokoju." Weszła i usnęła w smutku. Rano,gdy się zbudziła,choć na dworze czuć było mróz,poszła przed siebie. Z wiązanką w ręce.

10 komentarzy:

 1. Witaj!
  Świetny blog tylko ta czcionka - mało czytelna.
  Jeśli zmieniłabyś na wyraźniejszą to myślę, że blog miałby znacznie więcej czytelników i komentarzy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Taniu!
   Dziękuję, że odwiedziłaś mój blog. Dziękuję też, że zaproponowałaś zmianę czcionki, by posty były bardziej czytelne. Zastanowiłam się nad Twoją sugestią i postanowiłam dokonać zmian. Mam nadzieję, że teraz gdy już jest bardziej czytelnie i Ty będziesz częściej odwiedzała mój blog, czytając z zainteresowaniem moje teksty.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Teraz, po zmianie czcionki jest już dobrze. Można bez trudu Cię czytać - nie męcząc przy tym oczu.
  Ciekawa jest ta Twoja proza w miniaturze, jednakże wymaga jeszcze w niektórych miejscach doszlifowania. Dobrze jest przypomnieć sobie gramatykę (np.zasady pisowni, interpunkcji, stylistyki)
  Jeśli chodzi o Twoje teksty, to należałoby zaimki osobowe pisać małą literą, ponieważ dużą powinno stosować się tylko w listach.

  Zdania nie powinno zaczynać się od "Gdy" (jak w powyższym Twoim tekście) Można na początku zdania - zamiast "Gdy" napisać "Kiedy"
  i już będzie o wiele lepiej.
  Zdania nie mogą być oderwane lecz powinny płynnie wynikać z treści.
  Nie piszę więcej ponieważ nie wiem jak przyjmiesz moje uwagi, a chcę jedynie pomóc a nie sprawiać Ci przykrość takim komentarzem.

  Mój blog jeszcze nieco szwankuje i na razie nie mogę dodawać innych blogów do obserwowanych ale niezależnie od tego zapraszam choć prozy tam nie ma.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się Taniu, nie sprawiłaś mi przykrości. Wystawiając moje teksty na widok publiczny, liczyłam się z tym, że mogę usłyszeć i przeczytać krytyczne uwagi. Ale zdaje sobie sprawę, że służą one pomocy, a nie szkodzie. Będę pamiętała o tym co napisałaś i będę starała się to stosować w tekstach, by były dobre i poprawne.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Czytałam, że zaimki osobowe można pisać małą jak i dużą literą. Pisanie zaimków osobowych z dużej litery stylizuje je na napisane w XIX czy XX wieku, ponieważ tak się pisało w przeszłości. Może się mylę, ale myślę, że do moich tekstów pasuje taka pisownia.

   Usuń
  3. Pisanie zaimków osobowych i dzierżawczych małą lub dużą literą, uzależnione jest jak wiesz od miejsca czyli gdzie je piszemy. Dotychczas nie spotkałam się by występowały np. w prozie takiej jak: szkice, opowiadania, powieści itp. niezależnie okresu jakiego dotyczą.
   Dokładnie na ten temat wypowiadają się znawcy tych tematów
   w Poradni Językowej PWN gdzie zamieszczono 11 wpisów, a ostatni na drugiej stronie, dotyczy dialogów w powieści co ściśle wiąże się z naszą dyskusją.
   Myślę, że warto przeanalizować ten temat by się upewnić i jeśli już odchodzić od przyjętych zasad - to świadomie i na własną odpowiedzialność.
   To tyle co chciałam na ten temat napisać, ale nie chciałam Ci czegokolwiek narzucać.

   W poniższym linku głównie w odpowiedzi na jedenasty list
   jest małe wyjaśnienie tej sprawy.
   http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=6&szukaj=zaimk%F3w

   Usuń
  4. Już to poprawiłam Taniu i nie będę wracała, do pisania zaimków osobowych dużą litrą. Dotychczas pisałam tak, na swoją odpowiedzialność. Dziękuję za link z pewnością skorzystam z niego i przeczytam wyjaśnienie. Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Ok.
  Przyznaję, że miniaturka ciekawie się zaczyna. Pierwsze cztery zdania według mnie są bez zarzutu. W piątym zdaniu zapewne wkradła się literówka, chodzi o pierwszy wyraz w tym zdaniu - powinno być
  raczej: Wysiadła i usiadła na ławce. (a nie) "Wsiadła i usiadła na ławce".
  W następnym zdaniu zaczyna zgrzytać odmiana przez przypadki, tylko popatrz:"Jedyna postać widoczna tego dnia, ubrana w czarnej sukni, przykrywającej jej ciało, siedziała w milczeniu, bez ruchu". Trzeba coś z tym zdaniem zrobić, może napisać poprawnie dwa krótsze, w każdym razie nie może tak zostać.

  Następne zdanie, jak już wcześniej pisałam, powinno zaczynać się od "Kiedy".
  Dalej: "Weszła i usnęła w smutku". Można tutaj nieco uściślić np.
  Weszła do sypialni, rzuciła się na łóżko w ubraniu i usnęła w smutku, ale to tylko od Ciebie zależy jak to przedstawisz.

  W zakończeniu jest jedno długie zdanie. Tutaj zmieniłabym nieco to długie zdanie na dwa krótsze, oraz słowa: "czuć" i "w ręce" (dobrze będzie - w ręku)
  Lepiej będzie jeśli napiszesz dobrze i ciekawiej dwa krótsze zdania zamiast tego jednego. Ostatnim zdaniem może być np. Poszła przed siebie z wiązanką w ręku.
  To są tylko moje sugestie. Jesteś autorką, więc treść zależy wyłącznie od Ciebie. Zrobisz jak będziesz chciała, ale nie może być nudy, bo ludzie nie zechcą czytać.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Taniu za twoje sugestię. Być może kiedyś przyjdzie czas, że zmienię ten tekst, ale na razie nie dlatego, że gdybym teraz to zrobiła nie czułabym, że jest to w pełni mój tekst. Na pewne sprawy potrzeba czasu. Jestem pewna, że mnie rozumiesz.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero od niedawna zaczęłam swoją przygodę z pisaniem Taniu. Zdaję sobie sprawę, że moje teksty nie są perfekcyjne, ale wierzę, że każdy kolejny tekst, bez względu na to, czy będzie to wiersz, czy proza będzie bardziej poprawny, lepszy. O to się staram, ucząc się jak dobrze pisać, przekazując to co jest ważne.

   Pozdrawiam:)

   Usuń